Projekt Opawa

Autor: 21 lis 2020

Renowacja kapliczki na Pańskiej Górze.

Przepiękne miejsce jakim jest Kapliczka  na Pańskiej Górze nad Opawą pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odzyskało nowy blask.

Stojąca na wzniesieniu, w środku lasu drewniana kapliczka  (50°42’36.5″N 15°53’01.5″E) została wyremontowana dzięki zaangażowaniu mieszkańców i członków stowarzyszenia „Brama Opawska” działającego na terenie wsi Opawa.

Troszkę historii budowy kapliczki:

…„Według legendy kapliczkę tą wybudował ówcześnie mieszkający w Opawie Niemiec, którego dwóch synów powołanych do wojska, poszło walczyć pod Stalingradem. Ojciec i matka codziennie wychodzili na wzgórze i patrzyli, czy ukochane dzieci wracają z wojny, modlili się i czekali. Pogoda była kapryśna i modlitwa w takiej aurze była dodatkowo trudna.

Rodzice postanowili wybudować w tym miejscu kapliczkę, aby łatwiej się było modlić. Było to o tyle proste, że ów Niemiec był cieślą i budowanie nie sprawiało mu większych trudności. Kapliczka została wzniesiona jako dar Matce Boskiej z prośbą o powrót synów z wojny.    Legenda mówi o tym, że jeden z synów wrócił do domu, a drugi gdzieś w zawierusze wojennej zaginął. (…)”.

Jest druga wersja legendy powstania tej kapliczki:

„… Inna wersja legendy o kapliczce opawskiej pochodzi z okresu, kiedy te tereny były nawiedzane przez zarazę. Wtedy mnóstwo ludzi umierało i nikt temu nie mógł zapobiec. Tutejsi mieszkańcy postanowili postawić tę kapliczkę w ofierze Panience Najświętszej z prośbą o łaskę zdrowia dla ludności całej okolicy.”

Członkowie Stowarzyszenia „Brama Opawska” pozyskali dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Kwiat Lnu” mającej siedzibę w Lubawce w wysokości 20 000 zł. na wykonanie modernizacji tego obiektu. W ramach prac wykonano dach z blachy, założono orynnowanie, wykonano nową podłogę zabezpieczoną przed działaniem wilgoci, odmalowano ściany i okiennice. Dodatkowo wycięto drzewa, które stwarzały zagrożenie, a także zasłaniały cały blask tej pięknej kapliczki.

Oczywiście to nie koniec działań, ponieważ już wykonano tablice wyznaczające drogę dojścia do kapliczki od Opawy trasą przy remizie strażackiej.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie BRAMA OPAWSKA współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego.

Renowacja obrazu „Św. Florian”.

Obraz „Św. Florian” z początku z XVIII w. został odrestaurowany dzięki pozyskanym środkom z  Lokalnej Grupy Działania „Kwiat Lnu” z siedzibą w Lubawce przez członków stowarzyszenia „Brama Opawska” w wysokości 16 600 zł.

Obraz ten znajduje się w kościele filialnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Opawie. Stan zachowania obrazu był zły. Lico było bardzo zabrudzone, pokryte warstwą pożółkłego i pociemniałego werniksu. Występowały liczne ubytki i wykruszenia zaprawy malarskiej. Dodatkowo obramienie i zwieńczenie  posiadało liczne uszkodzenia, zadrapania i wykruszenia.

W ramach prac konserwatorskich obraz odzyskał swój blask i można go podziwiać w kościele.

Instytucja Zarządzająca PROW 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.