Autor: 15 paź 2017

godz. 18.00 Miszkowice – Msza św. z nauką i Błogosławieństwem

„Różaniec do granic” w Opawie

Z Tobą Polska nie zaginie

Do kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Opawie (który jest filią parafii w Miszkowicach) przybyło ok. 200 osób, aby uczestniczyć w akcji „Różaniec do granic”. Oprócz parafian byli też goście z Wrocławia, Łodzi, Milicza, Legnicy, Gostynia i Kamiennej Góry. Witając w zabytkowym, XVII-wiecznym kościele przybyłych pielgrzymów, proboszcz ks. Wiesław Florczuk powiedział: „Jak ja się cieszę, że jesteście!” Zgodnie z przygotowanym dla całej Polski programem, w kościele odbyła się konferencja wprowadzająca do wydarzenia a po niej Eucharystia. Do oprawy liturgii Mszy św. ks. Wiesław zaprosił pielgrzymów. Kolejnym punktem dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu, którą uświetnił śpiew parafialnego chóru. Przed wyruszeniem na granicę miała miejsce agapa; mieszkańcy tej niewielkiej, (liczącej ok. 350 mieszkańców) wioski przygotowali dla wszystkich pielgrzymów ciepłe napoje i pyszne ciasta. Można było też ogrzać się przy ognisku, które rozpalili strażacy. Następnie utworzono cztery grupy, które udały się na różne punkty polsko-czeskiej granicy. Przewodnikiem na trasach byli strażacy z polską flagą oraz młodzież z flagą maryjną i numerem grupy. Trudność tras była dostosowana do możliwości pątników, wśród których byli też rodzice z małymi dziećmi i osoby starsze. Najwięcej osób wybrało najtrudniejszą, ekstremalną trasę na przejście  Niedamirów – Horni Alberice, która biegła pod górę i przez las- na niektórych odcinkach też w błocie. Na trasie śpiewaliśmy pieśni maryjne i modliliśmy się litanią do polskich świętych. Sygnałem do rozpoczęcia modlitwy różańcowej były głosy syreny strażackiej, które o godzinie 14-tej rozległy się w każdej grupie i w Opawie. Zmienna pogoda – deszcz, porywisty wiatr i słońce – nie stanowiła przeszkody w modlitwie; byliśmy szczęśliwi, że cała granica Polski jest opleciona różańcem. Słowa „Z Tobą Polska nie zaginie”  z odśpiewanej na zakończenie pieśni „Jak szczęśliwa Polska cała”  niejako podkreślały sens modlitewnego „pospolitego ruszenia”.  Wierzymy, że Panu Bogu też ta modlitwa była miła, co „odczytaliśmy” z ukazującej się dwukrotnie na niebie tęczy. Znakiem naszej modlitewnej obecności na granicy pozostał krzyż z kasztanowym różańcem i emblematem „Różaniec do granic”, który został umocowany do słupka granicznego. Ma on nie tylko przypominać o tym wydarzeniu, ale też zachęcać do modlitwy przechodzących tu polskich i czeskich turystów i spacerowiczów.

Dopełnieniem dnia była agapa na boisku w Opawie, przygotowana przez osoby ze sztabu organizacyjnego, które pozostając „na dole” także modliły się na różańcu. Grillowane kiełbaski, pieczone ziemniaczki, pierogi, ciasta i gorące napoje we wspólnocie wiary i modlitwy smakowały wyśmienicie. Na zakończenie ks. Wiesław udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa. Wielu uczestników spotkania –z ks. Wiesławem na czele- wyraziło życzenie i nadzieję na powtórzenie tej modlitewnej akcji różańcowej za rok w miejscu, gdzie św. Jadwiga mówi dobranoc.

Tekst: Brygida Gucwa