Autor: 10 paź 2020

11.10.2020 – XXVIII Niedziela zwykła

1. Dzisiaj obchodzimy XX Dzień Papieski pod hasłem „Totus Tuus”. Po mszy św. o godz. 12.00 w Miszkowicach odbędzie się inscenizacja poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Po każdej Mszy św. będą zbierane ofiary do puszek na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia dla wychowania i kształcenia w duchu nauki Jana Pawła młodych ludzi z biednych rodzin.
  2. Zbiórka ministrantów i kandydatów w sobotę w Miszkowicach o godz. 12.00.
  3. Powrót obrazu z poślizgiem czasowym.
  4. Od 15 października – od czwartku – będą przyjmowane intencje mszalne na przyszły rok.
  5. W przyszłą niedzielę Odpust ku czci świętej Jadwigi Śląskiej w Opawie. Przewodniczyć będzie ks. Dziekan Piotr Smoliński, a kazanie wygłosi ks. Jacek Krasoń – proboszcz Pisarzowic. Msza św. odpustowa o godz. 13.00. Nie będzie mszy o godz. 10.30. W związku z odpustem zmiana godzin mszy w Miszkowicach: 9.00 i 10.30. Nie będzie mszy o 12.00.
  6. Spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania w sobotę o godz. 15.00 w Miszkowicach.
  7. Za tydzień Niedziela Misyjna. Po Mszy św. zbiórka do puszek na Misje.
  8. W przyszłą niedzielę będą wystawione kartki wypominkowe.
  9. Zachęcam do słuchania w Internecie takich autorów jak: Gadowski, Sumliński, Braun.
  10. Dziękuję za sprzątanie kościoła, za kwiaty i ofiary następującym osobom: Osmolak Katarzyna, Janusz i Leszek. Zapraszam do sprzątania kościoła w sobotę na godz. 9.00 rodziny z Paprotek z nr od 1 do 10.
  11. Dziękuję za sprzątanie kościoła i za kwiaty następującym osobom: Bołoz Stanisława, Bołoz Katarzyna, Bołoz Paulina, Czubak Kazimierz. Zapraszam do sprzątania kościoła kolejne trzy rodziny.

11.10.2020 – XXVIII Niedziela zwykła

Miszkowice    9.00 – ++ Józef Stołpiec – urodzinowa, Rodzice, Siostra i bracia – od rodziny

Opawa           10.30 – ++ Janina i Piotr Król, Edward Dumana, O. Jacek Nowakowski i o zdrowie dla

Marka Ptaka

Miszkowice  12.00 – ++ Pelagia i Antoni Adamus

14.10 – środa           18.00 – Miszkowice: w intencji zmarłych polecanych w rocznych wypominkach

15.10 – czwartek      16.30 – Opawa: w intencji zmarłych polecanych w rocznych wypominkach

16.10 – piątek           18.00 – Miszkowice: + Franciszek Walka – 1 r.śm.

17.10– sobota          16.30 – Opawa: 10 rocznica ślubu: Paulina i Mateusz Adamczyk

18.10.2020 – XXIX Niedziela zwykła

Miszkowice    9.00 – + Jadwiga Wacławik – imieninowa

Miszkowice  10.30 – w 1 rocznicę ślubu Izabeli i Łukasza

Opawa           13.00 – 1). Rodzice: Dorota i Stanisław Motak – 30  r. ślubu – od dzieci

2). ++ Rodzice: Czesława i Stanisław Kondrat, Zdzisław Kondrat, Marek Furyk

3).  + Jadwiga Mordarska – imieninowa

Wiesław Florczuk – proboszcz

Komunia święta na rękę, jeśli już musi być dopuszczona to: (fragment dokumentu Komisji  liturgicznej Episkopatu):

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii świętej na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne…….

Nie można też stwierdzić, iż Komunia święta na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację……….

… „ilekroć przylgnie do palców jakaś cząstka Hostii, zwłaszcza po łamaniu Chleba i Komunii wiernych, kapłan powinien otrzeć palce nad pateną, a jeśli to konieczne, obmyć je. Ma również zebrać cząstki znajdujące się poza pateną.” (OWMR 278). Kongregacja ds. Nauki Wiary w 1972 r. wyjaśniła, że „zasadniczo otarcie palców nad pateną powinno wystarczyć. Ale mogą się zdarzyć i takie przypadki, w których konieczna jest ablucja palców, jeśli np. wyraźnie widoczne partykuły pozostaną przyklejone do palców z powodu pocenia się.” (dekl. De fragmentis eucharisticis). Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii.