Autor: 31 gru 2020

Sprawozdanie z życia parafii Miszkowice za 2020 rok.

Jedynemu Bogu Nieśmiertelnemu, Wszechmogącemu chwała i cześć po wszystkie wieki wieków. Amen.

Bogu niech będą dzięki za Rok Pański 2020. Program Duszpasterski Kościoła w Polsce w roku 2020 dotyczył tematu: „Eucharystia daje życie”. Program ten obejmuje trzy lata. Mijający rok ukazywał nam Eucharystię jako tajemnicę wyznawaną, jako Wielką Tajemnicę Wiary. Rok 2021 ukaże nam Eucharystię jako tajemnicę celebrowaną przez „Zgromadzonych na Świętej Wieczerzy”. Będzie to odnowa przeżywania Liturgii Mszy świętej i stawiania jej w centrum życia.     Mijający rok był rokiem poświęconym dwom wielkim postaciom: Słudze Bożemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z racji wyniesienia na ołtarze i św. Janowi Pawłowi II z powodu 100-ej rocznicy urodzin.

Nowy rok 2021 papież Franciszek ogłosił rokiem św. Józefa w ramach 150 rocznicy ogłoszenia go przez bł. Piusa IX patronem Kościoła powszechnego. Ma być to także rok poświęcony Rodzinie, jako przypomnienie wydanej 5 lat temu Adhortacji papieża Franciszka Amoris Laetitia. Od 1 stycznia rozpoczyna się także Jubileuszowy Rok Jakubowy.

Rok 2020 został naznaczony wielką raną w postaci  koronawirusa wypuszczonego z laboratorium w Chinach i ogłoszonej przez WHO pandemii, raną wielu sprzecznych informacji i zbiorowej histerii niemal wszystkich rządów na świecie, raną zniewalania ludzi i pozbawiania ich podstawowych praw, raną chaosu w służbie zdrowia. Miało to wielki wpływ na życie religijne. Ograniczenia ilości wiernych w kościele spowodowały wielki zamęt i prawie zniesienie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na Triduum 5 osób w kościele. Zakaz święcenia pokarmów itp. Później ciągle zmieniające się decyzje co do ilości osób w kościele. Były nawet oburzające zakazy chodzenia do chorych i do umierających w szpitalach z posługą sakramentalną. I wreszcie zamknięte cmentarze 1 listopada. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten trudny czas wykrzesał z wielu ludzi wielkie pokłady dobra, miłości i wzajemnej pomocy oraz poświęcenia. Począwszy od rządzących poprzez Służbę Zdrowia aż po zwykłych ludzi.

W tym roku bp Marek Mendyk został mianowany ordynariuszem Diecezji Świdnickiej.

Sprawy sakramentalne w kończącym się roku w naszej parafii wyglądały następująco:

• Rodzice przedstawili do Sakramentu Chrztu świętego 11 dzieci. Lekki wzrost liczby dzieci w stosunku do ostatnich 2 lat, gdzie było chrzczonych po 8 dzieci.
  • Na miejsce doczesnego spoczynku odprowadzono 22 osoby (jest to średnia z ostatnich lat w naszej parafii), w tym o. Jacka Nowakowskiego pijara – to jedyny powołany do służby Bożej z naszej parafii od roku 1945.
  • W Sakramencie Małżeństwa zostały pobłogosławione 4 pary. To jedna więcej niż w zeszłym roku.
  • Do Sakramentu Eucharystii – I Komunii św. zostało dopuszczonych 11 dzieci w dwóch turach: w czerwcu – w Opawie i w październiku w Miszkowicach.
  • Do Sakramentu Bierzmowania po ponad dwuletnim przygotowaniu przystąpiły w grudniu 43 osoby głównie z trzech roczników.
  • Sakramentu Namaszczenia Chorych udzieliłem 26 razy.
  • Pod stałą opieką sakramentalną było 8 starszych osób. W mijającym roku z sakramentalną wizytą u chorych byłem 108 razy.

Sprawy gospodarcze i konserwacja zabytków:

W tym roku otrzymaliśmy drugą dotację na odnowienie ołtarza głównego wraz z obrazem Petera Brandla „Apoteoza NMP” w Miszkowicach.  To pozwoliło na dokończenie renowacji obraz oraz na odrestaurowanie dwóch aniołów i tabernakulum.  Prace zostały wykonane. Obraz, anioły i tabernakulum zostały na powrót zainstalowane. Prowadzone były też prace dotyczące drzew na terenach zielonych należących do parafii.

W Opawie dzięki pani Arlecie Sikora i członków stowarzyszenia „Brama Opawska” udało się pozyskać dotacje na renowacje obrazu „św. Florian” i remont kapliczki Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Pańskiej Górze z Lokalnej Grupy Działania „Kwiat Lnu” z siedzibą w Lubawce. Obie te prace zostały wykonane i odebrane komisyjnie. Wykonano duży projekt korekty i wycinki drzew na cmentarzu za zgodą konserwatora zabytków.

Grupy i Stowarzyszenia:

W parafii w tym roku działały następujące wspólnoty i grupy:

Koła Żywego Różańca, Rada Parafialna, Rada Ekonomiczna, Liturgiczna Służba Ołtarza. Ponadto parafia współpracowała z organizacjami lokalnymi: Koło Łowieckie Leśnik Jarkowice, Ochotnicza Straż Pożarna, Szkoła Podstawowa w Miszkowicach, Nadleśnictwo Kamienna Góra.

Duszpasterstwo – kultura, sztuka i działania wychowawcze:

W parafii odbywały się uroczystości kulturalne i rodzinne: Nabożeństwo patriotyczne z udziałem Rodziny Jabłońskich.        Przez cały rok raz w miesiącu prowadzone były nabożeństwa  ku czci św. Jana Pawła II. W pierwsze czwartki miesiąca odbywały się Msze święte i adoracje w intencji powołań. W styczniu Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miszkowicach z opiekunem ks. proboszczem na Festiwalu Trzech Kultur w Krzeszowie zajęły trzecie miejsce w  kategorii „Zespoły Jasełkowe”. Wcześniej dzieci przedstawiły te Jasełka w kościołach w parafii i na opłatku parafialnym.  W kościele w Miszkowicach uczniowie ze szkoły podstawowej w Miszkowicach przedstawili misterium ku czci św. Jana Pawła II, a pan katecheta Karol przygotował słuchowisko Jasełkowe pod koniec grudnia. W sierpniu odbył się koncert muzyki klasycznej  (Msza Mozarta) CAPELLA CRACOVIENSIS – krakowskiego zespołu wokalno-instrumentalnego w kościele w Miszkowicach.

Wszystkim parafianom składam serdeczne Bóg zapłać za ofiarność, bezinteresowną pomoc i zaangażowanie w życie, funkcjonowanie i utrzymanie parafii.

Na Nowy Rok kalendarzowy 2021 niech Pan Bóg wszystkim błogosławi.

Ks. Proboszcz Wiesław Florczuk.                                                                                                            Miszkowice, dnia 31.12.2020 r.