Sakramenty

Autor: 4 lis 2019

 

SAKRAMENTY ŚWIĘTE i SAKRAMENTALIA:

Załatwianie wszystkich spraw związanych z sakramentami i życiem religijnym należy rozpoczynać od wizyty w kancelarii parafialnej lub od telefonu do księdza proboszcza.

Sakrament Pokuty i Pojednania (Spowiedź):

10 minut przed każdą Mszą św. oraz: pierwsze piątki – pół godz. przed Mszą, pierwsze czwartki – w czasie adoracji: 18.30 – 19.00, rekolekcje i spow. przedświąteczne wg ogłoszeń. Można umówić się na spowiedź lub rozmowę w innym terminie.

Sakrament Chrztu św.:

Należy zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej miesiąc przed planowaną datą chrztu. Konieczna jest obecność przynajmniej jednego z rodziców, dowód osobisty, akt urodzenia dziecka, dane osobowe rodziców chrzestnych i pisemna zgoda ich proboszcza.

Sakrament Eucharystii (Najświętszy Sakrament):

przygotowanie do I Komunii odbywa się w parafii zamieszkania wg ogłoszeń ks.Proboszcza.Trwa trzy lata.Zapisy w kl.I.Wymagania podaje Ksiądz

Sakrament Bierzmowania:

Okres przygotowań 3-letni. Spotkania w drugie soboty miesiąca 18.00. Szczegóły wymagań podane na spotkaniach z ks. Proboszczem. Bierzmowanie co trzy lata. Nowa grupa to klasa VI, VII i VIII – bierzmowanie wypadnie im, gdy będą w kl. VIII, I i II szk. ponadpodstaw.

Sakrament Małżeństwa:

Należy zgłosić się do kancelarii przynajmniej 3 miesiące przed datą ślubu  z: zaświadczeniem z USC o braku przeszkód, dowodami osobistymi. Obowiązują nauki przedślubne (zaświadczenie jest ważne do końca życia dlatego można w nich uczestniczyć nawet kilka lat przed ślubem) trwające zwykle 3 miesiące.

Obrzędy pogrzebowe:

z odpisem aktu zgonu z USC należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia terminu pogrzebu i wszelkich formalności. W sprawach pilnych można dzwonić na tel. komórkowy. Firmę pogrzebową należy dobrać w zależności od naszych wymogów. Firmę można zmieniać w trakcie trwania czynności pogrzebowych. Obowiązuje zakaz otwierania trumny w kościele.

Pochówek małych dzieci.

Każde dziecko  – niemowlę, czy w stanie prenatalnym – ma prawo do pochówku z udziałem kapłana i modlitwy w intencji pogrążonych w smutku oraz prawo do miejsca spoczynku na cmentarzu.

=================================================

Pochówek osoby zakażonej.

Kremacja nie jest konieczna, a trumna może być wprowadzona do kościoła.

To znaczy, że ciało zmarłego człowieka zarażonego Covidem-19 można pochować w trumnie. Pogrzeb może się odbyć później niż 24 godziny po śmierci. Nawet kilka dni po.

Nikt nie ma prawa bez zgody rodziny dokonywać kremacji ciała osoby zarażonej. Wirus Covid-19 nie podlega przepisom o chorobach zakaźnych.

  • Komentarze (0)

Adres trackback | RSS komentarzy

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentować.